Fotogrāfija

Izpratne par kompresiju un vizuālo kropļojumu fotogrāfijā

Kompresija ir grafiska kropļošana, kas rodas fotoattēlā, kad tiek samazināta attēla informācija vai tiek piemērota smaga rediģēšana. Viena no JPEG faila formāta priekšrocībām ir tā, ka tā arhitektūra ļauj viegli samazināt bitu skaitu, kā rezultātā fails tiek daudz mazāks ātrai pārsūtīšanai un ērtai glabāšanai. Bet tas ir arī viens no tā kritumiem, jo šis process ir neatgriezenisks, tiklīdz JPEG fails ir dabiski samazināts, šī informācija tiek zaudēta un to nevar iegūt vēlāk. Reizēm es redzēšu fotogrāfu, kurš taupīšanas laikā samazina JPEG failu, lai ātrāk ielādētu vietni, nesaglabājot oriģinālu, un tad būs pārsteigts, ka izdruka ir tik slikta.

JPEG izmanto nederīgu formāta saspiešanu, kas ir datu kodēšanas metode, kas ļauj nedaudz zaudēt informāciju par labu faktiskā baitu skaita samazināšanai. Daudzos gadījumos, ja faila izšķirtspēja ir pietiekami liela, kvalitātes pasliktināšanās var pat nebūt redzama uz jūsu ekrāna, it īpaši, ja tā netiek apskatīta 100%. Tomēr, ja tiek zaudēti pietiekami daudz baitu, attēls var ciest no kvalitātes samazināšanās, ko var pastiprināt drukāšanā, jo printeriem attēla izveidošanai ir nepieciešama vairāk informācijas nekā ekrānam. Šis datu zudums bieži radīs vizuālus traucējumus, ko sauc par kompresijas artefaktiem, piemēram, zvana, joslu veidošana, kontūrēšana vai plakāšana. Bet šīs problēmas nav radītas tikai saglabāšanas procesa laikā, tās var rasties arī plašas rediģēšanas laikā vai pat dabiski, strādājot ar nelielu sensoru kameru.

Vizuālo kropļojumu veidi (artefakti)

  • Zvana - šis grafiskais kropļojums parasti ir redzams asās pārejās, piemēram, tekstā. Šis izkropļojums rada efektu, ko bieži dēvē par “spoku veidošanu”, kas būtībā ir vairāki asas līnijas neskaidri dublikāti tieši blakus tam, padarot to izplūdušu un grūti lasāmu.
  • Noslīpēšana - šie vizuālie kropļojumi parasti parādās apgabalos ar krāsu gradientu. Nosiešana rada pēkšņas izmaiņas no vienas krāsas uz otru, izveidojot redzamas asas joslas vietās, kur jūsu acs sagaida vienmērīgu pāreju no vienas krāsas uz otru. Šī problēma ir raksturīga smagai pēcapstrādei, un to bieži var labot, piemērojot nelielu troksni.
  • Kontūrēšana - līdzīgi kā šī kropļojuma izlīdzināšana, parasti ir redzama vietās ar pakāpeniski mainīgām krāsām, piemēram, bez mākoņiem. Parasti tas parādās nemierīgos / bloķētos posmos starp dažādiem krāsu toņiem, un tas fotoattēlam piešķir nedabisku, digitalizētu sajūtu.
  • Bloķētība - šis izkropļojums rada bloķētu gandrīz dambretes stila attēlu. Atkarībā no saspiešanas apjoma tie var būt labi redzami “aizņemtos” apgabalos ar lielu faktūru, ja tos skata 100%, vai arī skaidri redzami visā attēlā.
  • Jaggered līknes - šie vizuālie kropļojumi rada kāpnēm līdzīgu izskatu, kā citādi vajadzētu būt gludai taisnai līknei vai līnijai.
  • Plakātu izvietošana - šie kropļojumi ir cieši saistīti ar joslu sadalīšanu, bet parasti tie attiecas uz apgabaliem, kur krāsas tiek vienkāršotas (krāsas vai bitu dziļuma samazinājums) līdz vietai, kur vairums krāsu nedabiski saplūst ar attēla saplacināšanu vai gradienti pēkšņi sadalās dažādās krāsu partijās. Ja joslas parasti attiecas uz lieliem attēla gradienta laukumiem, piemēram, skaidrām debesīm, plakāti bieži attiecas uz teksturētiem reģioniem.

Kompresijas samazināšana

Ir vairākas lietas, kas jums jāzina, ja jums jāsamazina attēlu saspiešanas problēmas:

Fotografējiet ar DSLR. Kompaktajām kamerām parasti ir mazi sensori, kuru iekšpusē ir iesprausti daudz megapikseļu. Tas izraisa zemāku attēla kvalitāti un artefaktu potenciālu. Turklāt, kad kamera saglabā JPEG attēlu atmiņas kartē, tā automātiski veic zināmu saspiešanas līmeni. Kompaktajām kamerām parasti ir mazāka apstrādes jauda, lai rūpīgi veiktu kameru saspiešanu, un parasti tām nav nekādas iespējas kontrolēt to daudzumu.

Šaut RAW. RAW un TIFF failu formātiem ir bezzaudējumu arhitektūra, kas nezaudē nekādu informāciju. Tas nodrošina, ka jums vienmēr būs augstākās kvalitātes fails. Tomēr tas nozīmē, ka failu lielums būs daudz lielāks, taču, arvien samazinoties uzglabāšanas cenām, tas kļūst mazāk nozīmīgs.

Rediģēt 16 bitu formātā. Rediģējot RAW failus, rediģēšanas programmatūrā atveriet tos 16 bitu TIFF formātā. Tas jums dos vairāk rīcības brīvības, pielāgojot kontrastu, izliekumus, asumu un piesātinājumu ar mazākiem vizuāliem traucējumiem. Tomēr ņemiet vērā, ka lielu 16 bitu failu rediģēšana palielina datora slodzi, un zemāka līmeņa modeļi var neatpalikt no jūsu darbplūsmas.

Glabājiet oriģinālus. Ja izvēlaties nefotografēt RAW, apsveriet iespēju vienmēr turēt atsevišķu mapi ar visiem oriģinālajiem failiem. Rediģējot vai saspiežot failu, nepārrakstiet oriģinālu, bet gan saglabājiet to kā jaunu failu. Tādā veidā, ja pamanāt problemātiskas vietas ceļa malā, jūs vienmēr varat atgriezties pie sākotnējā faila un to atkal saglabāt vai rediģēt.

Regulējiet rediģēšanu. Daži fotogrāfi pēcapstrādē dodas pāri bortam. Pārmērīga filtrēšana bieži var izraisīt grafisko kropļojumu palielināšanos un attēlā radīt jaunas problēmas.

Apsveriet fotoattēla izmantošanu. Ja jūs plānojat savu fotoattēlu parādīt tikai uz ekrāna, tad pēdējā laikā saglabājiet to, ko redzat, ko iegūstat. Ja neredzat skarbus vizuālos kropļojumus, iespējams, ka tas labi izskatās citos ekrānos. Lai izliktu tiešsaistē, nav nepieciešams 10 vai lielāks megapikseļu attēls, kas jāsaglabā pilnā izšķirtspējā bez saspiešanas. Tomēr, ja plānojat izdrukāt savu attēlu vai pārdot to kā krājuma fotoattēlu, jums tas ir rūpīgi jāaplūko 100% un, vēlams, jāsaglabā maksimālās kvalitātes iestatījumos. Drukājot attēlu, redzes kropļojumus var pastiprināt un kļūt izplatītāki, pat ja tie nav pamanāmi ekrānā.

Turiet ekrānu kalibrētu. Pareizi kalibrējot ekrānu, izdrukājot rediģētu attēlu, nebūs pārsteigumu. Bet, ja ekrāns nekad nav kalibrēts, fotoattēls drukātā veidā vai citos ekrānos var izskatīties ļoti atšķirīgi.

Izmantojiet filtrus. Visbeidzot, ja jums ir pietiekami daudz pieredzes ar kameru un saspiešanu, jūs varētu paredzēt, ka daži scenāriji radīs dažas saspiešanas problēmas. Piemēram: skaidru debesu fotografēšana vienmēr rada kaut kādu artefaktu. Šajā gadījumā apsveriet iespēju objektīvam izmantot polarizējošu filtru. Tas var uzlabot jūsu attēla kvalitāti un mazināt dažas ar grafiskiem traucējumiem saistītas problēmas.

Saistītie raksti

Atpakaļ uz augšu poga
Aizveriet
Aizveriet